Jak nás naladíte – volný příjem na 46. kanále v Praze a Středočeském kraji

Obecné informace

K příjmu pozemního televizního signálu Regionální sítě 4 (dále jen „RS4“) je potřeba odpovídající UHF anténa umístěná nejlépe na střeše domu, televizor s integrovaným DVB-T2 tunerem, nebo jakýkoliv televizor doplněný set top boxem s DVB-T2 tunerem, schopným zpracovat signál s modulací HEVC (h.265). Set top box se zpravidla připojuje k televizoru HDMI kabelem, který bývá součástí balení.

Před zahájením ladění, doporučujeme ověřit teoretickou dostupnost signálu podle mapy pokrytí a uvedených informací s pozicemi vysílacích lokalit v záložce „Technické informace“. Nebudete-li si jisti získanými informacemi či jejich správným pochopením, je možné využít vyhledávacího nástroje, provozovaném na webových stránkách Českého telekomunikačního úřadu na stránce dtv.ctu.cz. Návod na použití vyhledávacího nástroje zde.

Nemáte-li vlastní anténu a bydlíte v domě, kde jsou rozvody tzv. společné televizní antény (STA), obraťte se na vlastníka domu, zástupce bytového družstva nebo sdružení vlastníků jednotky a požádejte je o úpravu společné televizní antény (STA) odbornou firmou. Při jednání Vám mohou být užitečné informace Českého telekomunikačního úřadu o povinnostech vlastníků domů www.ctu.cz/povinnosti-vlastnika-domu

Postup nastavení

Vstupte do ovládacího menu Vašeho přijímače (televizor nebo set top box) a v pozici „nastavení“, zvolte buď „manuální“ nebo „automatické“ ladění. Máte-li stávající programy již uspořádané podle svého výběru, doporučujeme použití manuálního ladění. Při manuálním ladění nastavte číslo kanálu na 46 nebo v případě nastavení frekvence na hodnotu 674 MHz. Po spuštění vyhledávání by se Vám měla objevit informace o nalezených programech, které si již podle vlastního uvážení setřídíte.

Praktické rady

  • Základem pro bezproblémový příjem DVB-T2 vysílání je kvalitní venkovní anténa. Příjem na náhražkové antény (typicky různé pokojové antény nebo aktivní venkovní antény) nejsou vhodné a nelze garantovat kvalitní příjem ani v místech s dostatečnou kvalitou pokrytí z vysílače.
  • V případě, že po naladění kanálu se u některého z programů objeví pouze černá obrazovka a slyšíte zvukový doprovod, nejde o chybu ve vysílání ani příjmu. Váš přijímač není pouze vybaven pro příjem programů s modulací HEVC.
  • V případě, že po naladění kanálu dochází ke známému „kostičkování“, „zamrzání“ nebo jiné nemožnosti kvalitního sledování programů, je zpravidla příčina ve kvalitě (ne síle) přijímaného signálu. Nedoporučujeme bezprostřední instalaci zesilovače, protože zvláště v okolí všech tří vysílačů v Praze je intenzita signálu více než dostatečná. Lépe je zaměřit se na použití vhodnější přijímací antény a její nastavení. V Praze jsou vysílány z vysílače na Žižkově další digitální sítě ozn. MUX21 (ČT), MUX22 (ČRa), MUX23 (CDG) a MUX24 (DB) s vertikální polarizací. Máte-li tedy Vaši anténu vertikálně polarizovanou, zkuste ji natočit do horizontální polohy nebo občas pomůže i kompromis mezi oběma polarizacemi (viz obrázek níže). Obvykle se kvalita příjmu 46. kanálu zlepší a současně nedojde ke snížení kvality příjmu ostatních digitálních sítí.
  • V případě společných antén je velmi důležité vyrovnání vstupních úrovní všech digitálních sítí, které přijímáte. Tuto činnost však může udělat pouze odborná firma disponující příslušnými měřicími přístroji.

Příklad montáže UHF antény polarizované horizontálně (nahoře) a vertikálně (dole).