Jak nás naladíte
Obecné informace
K příjmu pozemního televizního signálu Regionální sítě 4 (dále jen „RS4“) je potřeba odpovídající UHF anténa umístěná nejlépe na střeše domu, televizor s integrovaným DVB-T2 (T) tunerem, nebo jakýkoliv televizor doplněný set top boxem s DVB-T2 (T) tunerem, schopným zpracovat signál s modulací MPEG 4 (h.264), alt. HEVC (h.265). Set top box se zpravidla připojuje k televizoru HDMI kabelem, který bývá součástí balení.
Před zahájením ladění, doporučujeme ověřit teoretickou dostupnost signálu podle mapy pokrytí v záložce „Technické informace“. Nebudete-li si jisti získanými informacemi či jejich správným pochopením, je možné využít vyhledávacího nástroje „VPortal“, provozovaném Českým telekomunikačním úřadem na této stránce.
Nemáte-li vlastní anténu a bydlíte v domě, kde jsou rozvody tzv. společné televizní antény (STA), obraťte se na vlastníka domu, zástupce bytového družstva nebo sdružení vlastníků jednotky a požádejte je o úpravu společné televizní antény (STA) odbornou firmou. Při jednání Vám mohou být užitečné informace Českého telekomunikačního úřadu o povinnostech vlastníků domů www.ctu.cz/povinnosti-vlastnika-domu
Postup nastavení
Vstupte do ovládacího menu Vašeho přijímače (televizor nebo set top box) a v pozici „nastavení“, zvolte buď „manuální“ nebo „automatické“ ladění. Máte-li stávající programy již uspořádané podle svého výběru, doporučujeme použití manuálního ladění. Při manuálním ladění nastavte číslo kanálu na 46 nebo v případě nastavení frekvence na hodnotu 674 MHz. Po spuštění vyhledávání by se Vám měla objevit informace o nalezených programech, které si již podle vlastního uvážení setřídíte.
Praktické rady
- Základem pro bezproblémový příjem DVB-T2 (T) vysílání je kvalitní venkovní anténa. Příjem na náhražkové antény (typicky různé pokojové antény nebo aktivní venkovní antény) nejsou vhodné a nelze garantovat kvalitní příjem ani v místech s dostatečnou kvalitou pokrytí z vysílače.
- V případě, že po naladění kanálu se u některého z programů objeví pouze černá obrazovka a slyšíte zvukový doprovod, nejde o chybu ve vysílání ani příjmu. Váš přijímač není pouze vybaven pro příjem programů s příslušným typem modulace.
- V případě, že po naladění kanálu dochází ke známému „kostičkování“, „zamrzání“ nebo jiné nemožnosti kvalitního sledování programů, je zpravidla příčina ve kvalitě (ne síle) přijímaného signálu. Nedoporučujeme bezprostřední instalaci zesilovače, protože zvláště v okolí všech tří vysílačů v Praze je intenzita signálu více než dostatečná. Lépe je zaměřit se na použití vhodnější přijímací antény a její nastavení. V Praze jsou vysílány z vysílače na Žižkově další digitální sítě ozn. MUX21 (ČT), MUX22 (ČRa), MUX23 (CDG) a MUX24 (DB) s vertikální polarizací. Máte-li tedy Vaši anténu vertikálně polarizovanou, zkuste ji natočit do horizontální polohy nebo občas pomůže i kompromis mezi oběma polarizacemi (viz obrázek níže). Obvykle se kvalita příjmu 46. kanálu zlepší a současně nedojde ke snížení kvality příjmu ostatních digitálních sítí.
Příklad montáže UHF antény polarizované horizontálně (nahoře) a vertikálně (dole).
- V případě společných antén je velmi důležité vyrovnání vstupních úrovní všech digitálních sítí, které přijímáte. Tuto činnost však může udělat pouze odborná firma disponující příslušnými měřicími přístroji.